Biografie

Biografie

Gabriela Tannertová, roz. Jílková (*1994) žije na Hukvaldech a na cimbál hraje od svých pěti let. Své první cimbálové krůčky započala u Růženy Děcké v ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí. V letech 2009 – 2015 studovala hru na cimbál na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě v cimbálové třídě Mgr. Daniela Skály, Ph.D. V červnu 2018 úspěšně ukončila studium na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti pod vedením významných cimbálových pedagogů a interpretů Ilony Szeverényi a Andráse Szalai.

Ve studiu dále pokračuje na Univerzitě Palackého v Olomouci v oboru Muzikologie.

Za dobu svého aktivního hraní má za sebou velké množství koncertů v České republice i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Německo, Francie, Portugalsko, Nizozemí, Island).


Ocenění

  • 2018: Byla oceněná stipendiem Čínské banky za excelentní hudební nadání
  • 2017: 1. místo na Islandském festivalu komorní hudby v Kópavogur s klarinetistkou Auður Edda Erlendsdóttir
  • 2015: Stipendistka Nadace Leoše Janáčka za vynikající interpretační a studijní výsledky
  • 2015: 3. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál
  • 2013: 1. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál
  • 2011: 1. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v komorní hře na cimbál
  • 2011: 2. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál
  • 2009: 1. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál
  • 2009: 2. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v komorní hře na cimbál
  • 2009: 1. místo v ústředním kole soutěže ZUŠ v sólové hře na cimbál
  • 2009: 1. místo v ústředním kole soutěže ZUŠ v komorní hře na cimbál
  • 2009: Absolutní vítěz ústředního kola soutěže ZUŠ v sólové hře na cimbál
  • 2007: 1. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v komorní hře na cimbál
  • 2007: 2. místo na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál
  • 2006: 1. místo v ústředním kole soutěže ZUŠ v sólové hře na cimbál
  • 2006: 1. místo v ústředním kole soutěže ZUŠ v komorní hře na cimbál

 

Nabídky na své sólové koncerty, které se konaly v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, získala v letech 2006 a 2014. Účinkovala na 9. Světovém kongresu cimbalistů v německém Oberammergau, na festivalech Janáčkův Máj, Hudební současnost, Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí, Terras Sem Sombra v Portugalsku atd.

 

Koncertem pro cimbál a smyčcový orchestr od Daniela Skály absolvovala s Janáčkovou filharmonií Ostrava na jaře roku 2015. S touto filharmonií jako sólista znovu účinkovala i v roce 2016 v programu Mladé talenty s Janáčkovou filharmonií.

Často hudebně spolupracuje se zpěváky, sbormistry (Milan Chromík, Zdeněk Krulikovský, Fürjes Anna Csenge, Soňa Jungová, Petr Němec, Hana Jamrozová atd.) a žijícími skladateli (Milan Báchorek, Daniel Skála, Máté Bella, Ákos Zarándy atd.). Vystupovala také v orchestru Lisztovy akademie v Budapešti a působila jako hostující hudebník v Divadle loutek v Ostravě. Díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje uspořádala již dva velké samostatné projekty.

V roce 2016 to byla série koncertů Pod klenbou hudby českých a maďarských géniů, na níž vystoupila společně s maďarským klavíristou Tamásem Bácsi. O rok později na tento projekt navázala novou sérií koncertů Quasi improvvisato?, na nichž představily s islandskou klarinetistkou Auður Edda Erlendsdóttir nejaktuálnější tvorbu pro cimbál a klarinet od soudobých skladatelů. S Eddou vyhrály soutěž komorní hry na Islandu a v srpnu 2017 zahájily v Kópavogur Islandský festival komorní hudby samostatným koncertem. Se svým bývalým pedagogem Danielem Skálou stále spolupracuje v rámci hry cimbálových duet.

Vedle svého působení na poli artificiální hudby se také aktivně věnuje folklóru s cimbálovou muzikou Pramínky z Kopřivnice, se kterou získala první místo na celostátní soutěži ZUŠ v Kyjově a zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál. Cimbálová muzika také obdržela první místo na přehlídce dětských cimbálových muzik Hudební střípky Jaroslava Juráška v Brně. Dále cimbálová muzika Pramínky získala významné ocenění „Laureáti MFF Strážnice 2015“.

Cimbálová muzika Pramínky také spolupracovala s jinými ansámbly z České republiky i ze zahraničí (japonské trio Yukiko Sawy, Danube trio ve složení muzikantů z Chile, Izraele a Estonska). Vydali již dvě hudební CD a dvě DVD (ve spolupráci s TV Noe).

Více informací na www.cmpraminky.cz

 

Několikrát natáčela pro Českou televizi v Praze, Ostravě i Brně (např. v pořadech Cimbálová princezna, Pohádková neděle, Vánoční pohádkové ráno, Folklorní magazín, Terra musica atd.), pro TV Noe (U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře, Děkujeme Vám, Sedmihlásky), pro Český rozhlas v Ostravě (Naděje regionu, Kokteil atd.) a pro rádio Proglas.

V současné době Gabriela pedagogicky působí na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici a se svým manželem organizují Zvukové tvůrčí dílny pro děti.